23/04/2018

Τραγικός ο ΑΟΚ Κέρκυρα, 1-3 από τον Αστέρα!

Πραγματοποιώντας αποκαρδιωτική εμφάνιση, ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας ηττήθηκε στην έδρα του από τον Αστέρα Τρίπολης με 1-3 και βρίσκεται πλέον όχι απλά στο... χείλος του γκρεμού, αλλά και με την... θηλιά στον λαιμό!

Σε έναν ακόμη «Τελικό» για την παραμονή, οι «Φαίακες» παρουσίασαν μια τραγική και απαράδεκτη εικόνα! Δεν είχαν ψυχή, δεν είχαν διάθεση, δεν είχαν τσαγανό, δεν είχαν πάθος! Οι παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας ήταν σαν να είχαν πετάξει «λευκή πετσέτα», με συνέπεια να χάσουν φυσιολογικά από έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο, ο οποίος αν ήταν πιο προσεκτικός, θα μπορούσε να νικήσει με πολύ μεγαλύτερο σκορ.

Για μία ακόμη φορά, ο ΑΟΚ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, απογοητεύοντας τον λιγοστό φίλαθλο κόσμο που βρέθηκε χθες Κυριακή (22/4) στο Εθνικό Στάδιο του νησιού. Έτσι, οι «κυανέρυθροι» παραμείνουν στο -5 από τη ζώνη της σωτηρίας και το μέλλον τους στη Super League φαντάζει εξαιρετικά αβέβαιο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι στο ξεκίνημα του ματς, με τον Μιχάλη Μανιά να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 22΄, όταν βρέθηκε από πλάγια θέση τετ-α-τετ με τον Νίκο Γιαννακόπουλο, αλλά αντί να γυρίσει σε αμαρκάριστο συμπαίκτη του, επιχείρησε να πλασάρει και νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΑΟΚ Κέρκυρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο έμπειρος επιθετικός του Αστέρα προσπάθησε με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή να σκοράρει, όμως ο Γιαννακόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά.

Η υπεροχή των Αρκάδων καρποφόρησε στο 40΄, όταν ο αρχηγός των «Φαιάκων», Γιάννης Ιωάννου (που έκανε την επανεμφάνισή του έπειτα από καιρό) υπέπεσε σε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Τσιλιανίδης με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας τοι 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Από το βίντεο προκύπτει ότι κατά το χτύπημα του φάουλ, υπήρξε σοβαρή υποψία οφσάιντ.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 48΄, ο Μανιάς αξιοποίησε τη σέντρα του Κυριακόπουλου και πέτυχε με τακουνάκι (!) το 0-2 και απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα της Τρίπολης, για να διαμορφώσει ο ίδιος παίκτης το 0-3 στο 68΄, με κοντινή κεφαλιά, μετά από σουτ του Γιαννούλη και απόκρουση του Γιαννακόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με τον Τσιλιανίδη για ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Τελικά, οι Κερκυραίοι πέτυχαν το... γκολ της τιμής στο 85΄, όταν ο νεοεισελθόν Ροζέριο Τουράμ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο γκολκίπερ Αθανασιάδης απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος σκόραρε, μειώνοντας σε 1-3. Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι πέρυσι ο Τουράμ είχε σκοράρει άλλες τέσσερις φορές κόντρα στον Αστέρα.

Στο φινάλε της αναμέτρησης (και συγκεκριμένα στο 89'). Ο ΑΟΚ Κέρκυρα είχε και δοκάρι με τον Ντιέγκο Μαρτίν Ρόλε, ο οποίος αποβλήθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με απευθείας κόκκινη κάρτα, που σημαίνει ότι θα χάσει τα επόμενα παιχνίδια των «Φαιάκων».

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας), βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Γιάννης Καραγκιζόπουλος (ΕΠΣ Ημαθίας) και Αλέξανδρος Γρεβένης (ΕΠΣ Χαλκιδικής), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή είχε ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης ( ΕΠΣ Μακεδονίας). Πέραν της αποβολής του Ρόλε, παρατηρήθηκαν με κίτρινη κάρτα οι Γιάννης Ιωάννου και Παναγιώτης Ζορμπάς της κερκυραϊκής ομάδας.

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Γεωργίου (54΄ Τουράμ), Σπίνουλας, Σιόντης (68΄ Ζορμπάς), Ρόλε, Ιωάννου, Μπαλάφας (59΄ Κρητικός), Επστάιν, Μυτίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Σέλιν, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο (79΄ Μπέρτος), Ντούντου, Κυριακόπουλος (66΄ Μαντιντά), Καλτσάς, Μανιάς (72΄ Δουβίκας), Τσιλιανίδης.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ