21/05/2018

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Καταστροφική ήττα του Φαίακα από την Πυλαία

Την τεράστια ευκαιρία να προβιβαστεί στην Premier Handball, για πρώτη φορά στην ιστορία της, έχασε η ανδρική ομάδα του Φαίακα, η οποία ηττήθηκε μέσα στο «σπίτι» της με σκορ 24-28 από την Πυλαία Θεσσαλονίκης.

Ο τρίτος (και τελευταίος) Τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (19/5), στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚΚ, το οποίο ήταν ασφυκτικά γεμάτο από φίλαθλο κόσμο, που είχε δημιουργήσει φανταστική ατμόσφαιρα. Στη μια άκρη της εξέδρας, βρέθηκαν και περίπου 30 οπαδοί των φιλοξενουμένων, η παρουσία των οποίων υπήρξε εντυπωσιακή.

Η Πυλαία, παρότι έχανε με 1-0 στις νίκες, κατόρθωσε μέσα σε μία εβδομάδα να... φέρει τούμπα την κατάσταση, δηλαδή να κερδίσει δύο φορές τους Κερκυραίους και να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή με 1-2, πανηγυρίζοντας έτσι μέσα στο «Νησί των Φαιάκων» την άνοδό της στα «σαλόνια» του ανδρικού χάντμπολ.

Υπενθυμίζουμε ότι στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Α2' Εθνικής Κατηγορίας, οι δύο ομάδες είχαν ισοβαθμίσει στην 1η θέση της τελικής κατάταξης, με τον Φαίακα να αποκτά το πλεονέκτημα της έδρας στα play-offs, λόγω καλύτερης συγκομιδής βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια (νίκη εντός και ισοπαλία εκτός).

Στον πιο κρίσιμο αγώνα της σαιζόν, στον οποίο παιζόνταν οι κόποι όλης της χρονιάς, η άμυνα της κερκυραϊκής ομάδας ήταν... για τα μπάζα! Σκέτο σουρωτήρι! Όταν μέσα στο «απόρθητο φρούριό» σου δέχεσαι 28 γκολ, τότε δεν έχεις καμία τύχη...

Θα πρέπει επίσης να επισημάνουμε ότι ο προπονητής και παίκτης του Φαίακα, ο Νίκος Ριγανάς, που είναι ο ηγέτης και η... ψυχή της ομάδας, βρέθηκε σε άσχημη μέρα (ίσως για πρώτη φορά φέτος), σκοράροντας μόλις δύο φορές.

Το ματς, στο πρώτο εικοσάλεπτο, ήταν αμφίρροπο, με τον Φαίακα να προηγείται με 4-3 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 8-7 στο δεύτερο. Στη συνέχεια, όμως, η Πυλαία ανέλαβε τα... ηνία της αναμέτρησης και είχε ένα συνεχές προβάδισμα με τέσσερα και πέντε γκολ διαφορά. Στο έκτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κερκυραίοι μειωσαν στα τρία τέρματα (21-24), ωστόσο οι Θεσσαλονικείς έδειξαν... χαρακτήρα μέχρι το φινάλε.

Το... Φύλλο Αγώνα:

Α.Ο. ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - Α.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 4-5, 8-7, 9-10, 9-12 (ημ.), 10-15, 12-17, 15-19, 18-22, 21-24, 24-28

Α.Ο. ΦΑΙΑΞ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς - Σοφία Κακαρούγκα): Κορακιανίτης 5, Ριγανάς 2, Κόντης 6, Δελλής 5, Κουλούρης 1, Βάγιας 1, Κατσαρός 2, Σουλάνης, Κουτσικόπουλος 1, Τσόνας, Παγωνίδης 1, Ρίγγας, Δόικας, Πάλλας, Νάστος.

Α.Ε.Σ.Χ. ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος):Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 5, Ανθομελίδης 4, Τσεζνετζίδης 5, Κουκμίσης 4, Γιαννακίδης, Ιλέρης 5, Ανανιάδης 1, Πετρίδης, Μάτοβιτς 2, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Αλεξανδρίδης, Ελέτα 2
Διαιτητές: Ταζφερόπουλος, Μιχαηλίδης.