21/10/2018

«Διπλό» (1-2) με ανατροπή τα Κανάλια επί της ΑΕ Φαιάκων!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (και μάλιστα με ανατροπή του σκορ) πέτυχε η ΑΕ Καναλίων, επικρατώντας της ΑΕ Φαιάκων με 2- 1 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α' τοπικής Κατηγορίας.

Το παιχνίδι έγινε χθες Σάββατο (20/10), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό και «αμαυρώθηκε» από την πολύ κακή διαιτησία του Θωμά Βλάσση, ο οποίος άφησε με πολλά παράπονα τους γηπεδούχους, ενώ έκανε κατάχρηση της κίτρινης κάρτας εις βάρος και των δύο ομάδων, που είχαν αποβολές.

Μόλις στο 4ο λεπτό τα Κανάλια έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ, όταν κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Θανάσης Βέρμπης που ανέλαβε να το εκτελέσει, δεν μπόρεσε από την άσπρη βούλα να νικήσει τον τερματοφύλακα Σπύρο Ρεβύθη, που απέκρουσε τη μπάλα.

Εν τέλει, το σκορ άνοιξε στο 30', αλλά για λογαριασμό της ΑΕ Φαιάκων, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ακολούθησε σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων και ο Κώστας Μαυρωνάς με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους του Αντώνη Κορακιανίτη, κάνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη η ΑΕ Καναλίων κατόρθωσε να «γυρίσει» το ματς και να κατακτήσει το πολύ σημαντικό «τρίποντο». Στο 61', ο Θανάσης Βέρμπης ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή ενώ στο 80' ο ίδιος παίκτης, με πλασέ στο «γάμα», έκανε το 1-2, χαρίζοντας τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» του Νίκου Καμμένου.

Από το 75ο λεπτό, η ΑΕ Φαιάκων έπαιζε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Νικου Καζιάνη, ενώ τα Κανάλια ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές, καθότι αποβλήθηκαν οι Χάρης Τόμπρος (στο 85') και Κώστας Ριστάνης (στο 90'). Όλες οι αποβολές ήταν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.