08/12/2019

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ήττα (26-29) του Φαίακα από την Πυλαία

Την δεύτερη εντός έδρας ήττα της στο Πρωτάθλημα της Α1΄ Handball Premier γνώρισε χθες Σάββατο (7/12), η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Φαίακα, η οποία στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής έχασε με διαφορά 3 γκολ (26-29) από την ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ε.Α.Κ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο περίπου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά, «ξέφυγαν» με τέσσερα τέρματα διαφορά (8-12), μετά τα πρώτα 20 λεπτά. Ο Φαίακας όμως αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (12-12). Τελικά, όμως τα δυο συγκροτήματα πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλώ να γράφει 13-14 υπέρ των Θεσσαλονικιών.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι με δύο γρήγορα γκολ από τον Μίλος Μάτοβιτς και τον Σπύρο Χερουβείμ προηγήθηκαν στο σκορ και το παιχνίδι στο υπόλοιπο μέρος έγινε πραγματικό ντέρμπι για... γερά νεύρα! Μέχρι το 42ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά σε εκείνο το σημείο η Πυλαία με γκολ των Τριανταφυλλίδη, Ζαφείρη και Καλόμοιρου απέκτησε διαφορά τριών τερμάτων. Οι Κερκυραίοι ωστόσο, με τους Τάσο Δέσπο και Μίλο Μάτοβιτς, έφτασαν ξανά στην ισοφάριση (24-24 στο 51ο λεπτό). Η ομάδα της συμπρώτευουσας αντέδρασε ξανά και με δύο τέρματα από τον Καλόμοιρο και ένα από τον Καβουσανάκη, ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας. Τελικά, «οι πορτοκαλί» έφυγαν με τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα από το νησί.

Για τους γηπεδούχους, ο Σπύρος Χερουβείμ ήταν πρώτος σκόρερ με 8 τέρματα, ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων τα περισσότερα γκολ πέτυχε ο Καλόμοιρος (10)

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-10, 8-12, 12-12, 13-14 (ημχ.) 17-18, 19-19, 21-23, 22-24, 25-26, 26-29