09/12/2019

Συντριβή (4-0) του ΑΟΚ Κέρκυρα στα Χανιά

Άλλη μια ήττα προστέθηκε στο... οδοιπορικό του ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας στο Πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής η ομάδα έχασε εκτός έδρας από τον Πλατανιά Χανίων με το ευρύ σκορ 4-0.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε χθές Κυριακή (8/12), στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων, ο... χορός των γκόλ ξεκίνησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μιγκέλ με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δοκάρι για τους Κρητικούς στο 47, όταν η σέντρα του Ποζατζίδη βρήκε τον Λεϊρία, του οποίου η κεφαλιά «σταμάτησε» στην οριζόντια δοκό του Νίκου Βουτσελά.Στο 49΄ ο Λουκίνας έκανε το 2-0 με δυνατό συρτό σουτ, μετά από ασίστ του Ποζατζίδη, ενώ στο 60ο λεπτό ο Μιγκέλ με κοντινό πλασέ παραβίασε για ακόμη μια φορά την εστία των «Φαιάκων», με τον δείκτη του σκόρ να ανεβαίνει στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 90', από το δυνατό μακρινό σουτ του Κωστίκου.

Από την άλλη πλευρά η κερκυραϊκή ομάδα, φανερά επηρεασμένη τόσο από τα πολλά προβλήματά, όσο και από την ταλαιπωρία του ταξιδιού προς την Κρήτη ( δύο πλοία και δυο λεωφορεία) είχε ένα αξιοπρεπές πρώτο ημίχρονο, ωστόσο «κατέρρευσε» στην επανάληψη.

Ο ΑΟΚ γνώρισε την πιο «βαριά» φετινή του ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, που ήταν η 8η σε ισάριθμα παιχνίδια Πρωταθλήματος.

Παραθέτουμε αναλυτικά το φίλμ της αναμέτρησης:

1' Σέντρα από Παπουτσογιαννόπουλο η κεφάλια του Μιγκέλ περνά άουτ.
9' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βουκελάτο, πέφτει στη δεξιά του γωνία ο Γκοτ και αποκρούει.
12' Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λεϊρία που ελίσσεται και σουτάρει στην αγκαλιά του Βουτσελά.
32' Σουτ μετά από ώρα για τον Πλατανιά από τον Ποζατζίδη άουτ.
45+ (1-0) Ο Ποζατζίδης εκτελεί κόρνερ και ο Μιγκέλ με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στον Πλατανιά.
46' Σέντρα του Ποζατζίδη κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι από τον Λεϊρία
48' Σουτ από τον Λεϊρία η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
49' (2-0) Από την ασίστ του Ποζατζίδη ο Λουκίνας με δυνατό συρτό σουτ διπλασιάζει τα γκολ για τον Πλατανιά.
55' Σέντρα του Ρεβυθόπουλου, από κοντά ο Λουκίνας δεν μπορεί να νικήσει τον Βουτσελά με κεφαλιά.
60' (3-0) Σουτ από τον Λουκίνα αποκρούει ο Βουτσελάς η μπάλα φτάνει στον Μιγκέλ που σκοράρει από κοντά.
62' Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλούδη, η μπάλα περνά άουτ.
77' Σέντρα του Ντο Νασιμέντο η δυνατή κεφάλια του Λεπενιώτη περνά άουτ.
82' Ο Ουές κάνει τη σέντρα και ο Μιγέκλ τη στέλνει άουτ.
90 (4-0) Ασύλληπτο γκολ από το δυνατό μακρινό σουτ του Κωστίκου, με τη μπάλα να καταλήγει στο "Γ" της εστίας της Κέρκυρας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Στράτος Μαχαίρας της ΕΠΣ Αθηνών, έχοντας για βοηθούς του τους Αντώνη Δασκαλάκη και Αντώνη Μαυραντωνάκη της ΕΠΣ Ηρακλείου, ενώ χρέη τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Κώστα Κάτοικος ΕΠΣ Αθηνών

Πλατανιάς Χανίων (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (83' Νίλι), Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι (70' Σμυρλάκης), Πουρζιτίδης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος (84' Κωστίκος), Μιγκέλ, Λουκίνας
ΑΟΚ Κέρκυρα (Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Μαρκελιάν (64' Ντο Νασιμέντο), Βασιλούδης (82' Ντε Νικολό), Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Λεπενιώτης, Αμαραντίδης, Τσιμπούκας, Βουκελάτος (55' Νικολούδης).

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ: Από το γραφείο Διοικητικών Υποθέσεων του ΑΝΤΩΝΗ ΣΠΑΤΟΥΛΑ. Αναλαμβάνει ανανεώσεις αδειών για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, καθώς και μεταβιβάσεις οχημάτων και κατάθεση πινακίδων. Βρίσκεται στην Αθανασίου Πολίτη 4, έναντι της παλιάς στάσης Γκίκα.Τηλέφωνο: 26610-30077.

• ΠΟΛΛΕΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ: Από το κατάστημα "ΣΠΥΡΟΣ ΚΟΥΡΗΣ". Διαθέτει ανταλλακτικά όλων των οχημάτων (αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών και τρακτέρ), καθώς και ανταλλακτικά σκαφών και οικιακών συσκευών. Θα το βρείτε στην Ιωάννου Θεοτόκη 104, απέναντι από το ΙΚΑ. Τηλέφωνο: 26610-34775.