14/12/2019

«Τεσσάρα» και από τον ΠΑΣ δέχθηκε ο ΑΟΚ

Ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας γνώρισε μία από τις πιο «βαριές» εντός έδρας ήττες του στα επαγγελματικά Πρωταθλήματα, καθώς έχασε με 4-0 από τον πανίσχυρο ΠΑΣ Γιάννινα, σε έναν αγώνα όπου ο ουραγός του βαθμολογικού πίνακα υποδέχονταν τον πρωτοπόρο.

Η αναμέτρηση διεξήχθη χθες Παρασκευή (13/12), στο Εθνικό Στάδιο του νησιού, ανοίγοντας την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League 2. Η ποιοτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν χαώδης, με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να κάνει... περίπατο στο κάκιστο αγωνιστικό τερέν του ΕΑΚΚ. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» τη νίκη απ' το πρώτο μισάωρο, όπου πέτυχαν τρία γκολ και στην συνέχεια έκαναν καλή διαχείριση του παιχνιδιού, αλλά και συντήρηση δυνάμεων, κατακτώντας το «τρίποντο» στο... ρελαντί. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Νάουμετς, που έκανε χατ-τρικ.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό, με εκτέλεση φάουλ του Νάουμετς, ενώ στο 9' ο Ξύδας, με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, διπλασίασε τα τέρματα των «κυανολεύκων» (οι οποίοι στον συγκεκριμένο αγώνα φορούσαν γκρίζες εμφανίσεις). Στο 30' ο Νάουμετς «ξαναβρήκε δίχτυα» με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, «γράφοντας» το 0-3, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι «Φαίακες» βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα, δίχως όμως να καταφέρουν να βάλουν το... γκολ της τιμής. Το... κερασάκι στην τούρτα, το τοποθέτησε ο Νάουμετς στις καθυστερήσεις (92'), με θαυμάσιο σουτ έξω από την περιοχή.

Ο ΑΟΚ για δεύτερη σερί αγωνιστική δέχθηκε «τεσσάρα», αφού με το ίδιο σκορ είχε ηττηθεί και από τον Πλατανιά στα Χανιά, πέντε μέρες νωρίτερα. Οι Κερκυραίοι υπέστησαν την 9η ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια και παραμένουν καθηλωμένοι στον... πυθμένα της κατάταξης.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν «δια ζωσης» περίπου 120 θεατές, μεταξύ των οποίων ήταν και περίπου 20 οπαδοί του ΠΑΣ, που βρισκόντουσαν στην μικρή κερκίδα. Κατά διαστήματα, οι δύο πλευρές αντάλλασσαν... γαλλικά!

Να αναφέρουμε εξάλλου πως αυτό αποτέλεσε το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς των «κυανέρυθρων» που μεταδόθηκε απευθείας τηλεοπτικά από την ERT SPORTS, μετά από εκείνο με τον Απόλλωνα Σμύρνης, την 7η αγωνιστική.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο : Παναγιώτης Τσοπουλίδης (ΕΠΣ Ξάνθης), έχοντας για βοηθούς του, τους Θανάση Καραγιάννη (ΕΠΣ Θράκης) και Παναγιώτη Τερζόπουλο (ΕΠΣ Έβρου), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Νίκος Θεοδωρόπουλος (ΕΠΣ Φλώρινας).

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Αμαραντίδης (46' Νγκαν), Γεωργακόπουλος Π., Λεπενιώτης, Βασιλούδης, Μίσκο (67' Νικολούδης), Γεωργακόπουλος Κ. (72' λ. τρ. Πεδράο)
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος (46' Οικονομόπουλος), Σιόντης, Κάστρο (46' Πίτου Γκαρσία), Ξύδας (73' Ράντοβατς), Νάουμετς, Λέο, Κρίζμαν.

• ΠΟΛΛΕΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ: Από το πρακτορείο ΟΠΑΠ "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ", της Ελπινίκης Χονδρογιάννη. Βρίσκεται στο 3ο χιλιόμετρο της Εθνικής Λευκίμμης, θέση Τσάρου, απέναντι από την Εθνική Τράπεζα.
Τηλέφωνο: 26610-80426

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ: Το εμπόριο και η επεξεργασία κρεάτων «ΖΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ». Παράδοση στην ποιότητα, άμεση εξυπηρέτηση και εξαιρετικές τιμές. Η επιχείρηση, σας περιμένει στο Τρίκλινο, πλησίον της διασταύρωσης για Κομπίτσι. Τηλέφωνο: 26610-52223.

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ: Από τον "AΘΛHTIKO ΣYΛΛOΓO APOLLO ΚΕΡΚΥΡΑΣ". Εδρεύει στο 2ο χιλιόμετρο της Εθνικής Λευκίμμης, στα Κανάλια. Εκεί, διδάσκεται το στυλ καράτε WADO RYU, με υπεύθυνο προπονητή τον Παναγιώτη Σταθόπουλο, σε τμήματα Παίδων, Ανδρών & Γυναικών. Επίσης, ο Σύλλογος διαθέτει αίθουσες για cross training και για ενδυνάμωση αθλητών, ενώ λειτουργούν τμήματα kick boxing και hiit, καθώς και άλλα ομαδικά τμήματα. Τηλέφωνο: 26610-45319.