17/09/2020

Φιλικό «διπλό» του Μαραθιά στη Νέα Σελεύκεια

Οι ομάδες της Νέας Σελεύκειας και του Φαίακα Μαραθιά, σε αναμνηστική διάταξη λίγο πριν την έναρξη του μετα ξύ του φιλικού αγώνα

Συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις στους αγώνες προετοιμασίας, ο Φαίακας Μαραθιά κέρδισε εκτός έδρας με σκορ 1-0 την ΑΕ Νέας Σελεύκειας, ομάδα της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σήμερα Πέμπτη (17/9), στο γήπεδο του Ντούσκου της Νέας Σελεύκειας, ενώ παίχτηκε σε δύο 40λεπτα ημίχρονα.

Το γκολ που έκρινε την έκβαση του ματς και που χάρισε τη νίκη στο «συγκρότημα» του Σπύρου Νικομάνη, σημειώθηκε στο 65ο λεπτό. Ο Άντονι Ίσερης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Δημήτρης Ίσερης με προβολή «έγραψε» το 0-1 για την κερκυραϊκή ομάδα.

Ο Φαίακας έδειξε ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο και μάλιστα είχε και δυο πολύ μεγάλες στιγμές για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Η πρώτη ήταν σε δυνατό σουτ του Φίλιππου Βλάσση έξω από την μεγάλη περιοχή (απέκρουσε ο τερματοφύλακας Βενέτης), ενώ η δεύτερη ήταν σε κεφαλιά του Πέτρου Βλάσση (έδιωξαν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί των γηπεδούχων).