12/11/2017

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ασυγκράτητος ο Φαίακας, «δάμασε» και τον Αρίωνα!

Η ανδρική ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας εξακολουθεί να απολαμβάνει την... μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα καθώς χθες Σάββατο (11/11) πέτυχε μια άνετη νίκη με διαφορά 21 πόντων (70-49), μέσα στο «σπίτι» του, κόντρα στον Αρίωνα Πτολεμαΐδας για την 5η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Από την αρχή του ματς, οι Κερκυραίοι ήταν σαφώς ανώτεροι του αντιπάλου τους και παρότι έπαιζαν χωρίς τους απροπόνητους Βογιατζή , Χατζόπουλο και Στ. Περούλη ( οι δύο πρώτοι κατά την διάρκεια της εβδομάδος υπέφεραν από γαστρεντερίτιδα, ενώ ο τρίτος είχε πρόβλημα στο πέλμα), καθως και χωρίς τον τραυματία Ματενίδη, εν τούτοις δεν επηρεάστηκαν αγωνιστικά και κατάφεραν να «κλείσουν» το ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 28 πόντων. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, το συγκρότημα του Παναγιώτη Κοντογιάννη ήταν πιο «χαλαρό» κι έτσι η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε τη διαφορά στους 21 πόντους .

Τα δεκάλεπτα του ματς: 17-8, 19-9, (ημίχρονο 36-17), 22-13, 12-19 (τελικό 70-49).

Η σύνθεση του Φαίακα Κέρκυρας : (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Σπιτιέρης Ροτζέριο 12(1), Σκούρτης Αλέξανδρος, Περούλης Στάθης 14, Μαγγανάς Παναγιώτης 7(1), Μακρίδης Δημήτρης 9(3), Νεδέλκος Στέφανος 11(1), Πάλλης Σπύρος , Βογιατζής Δημήτρης 5(1), Περούλης Ανδρέας 5(1), Χατζόπουλος Ανδρέας 7, Ούστογλουστόγλου Νίκος Αγάθος και Αλέξανδρος Αγάθος.

Να επισημάνουμε, εδώ, πως η παραπάνω αναμέτρηση ήταν η μοναδική του 3ου 0μίλου που έγινε χθες Σάββατο διότι σήμερα Κυριακή (12/11) ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚΚ το Κύπελλο Καράτε Δυτικής Ελλάδος & Ιονίου.

Ο Φαίακας πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και παραμένει στο... ρετιρέ της κατάταξης, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων των υπολοίπων ματς της αγωνιστικής, που πραγματοποιούνται σήμερα.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

21
Νοέμβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Βιργινία, Λεμονιά, Μαρία, Μάριος, Μάρω, Μαριώ, Μαριωρή, Μαρίκα, Μαριγώ, Μαριγούλα, Μαρούλα, Μαρίτσα, Μαριέττα, Μαρούσα, Μάρσια, Σουλτάνα, Σουλτάνης, Σούζυ, Σούζη, Σουλτανίτσα, Τάνια, Δέσποινα, Δεσποινούλα, Δέσπω, Δεσπούλα, Δεσποίνου, Δεσποίνω, Δεσποινιώ, Ντέπη, Πέπη, Ζέπω, Πιπίνα (πηγή : www.eortologio.gr)

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;