19/10/2017

Μεγάλο «διπλό» της Λευκίμμης, 3-1 στον Παραπόταμο!

Μπορεί η ΑΕ Λευκίμμης να μην κερδίζει μέσα στο «σπίτι της», ωστόσο εκτός νησιού τα πηγαίνει καταπληκτικά!

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, η κερκυραϊκή ομάδα επικράτησε του Αστέρα Παραποτάμου με 3-1, στη... μάχη των νεοφώτιστων, που διεξήχθη χθες Τετάρτη (18/10), στο Δημοτικό γήπεδο του Παραποτάμου Θεσπρωτίας. Παρότι η ΑΕΛ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να «τουμπάρει» το ματς, έχοντας για μια ακόμη φορά ως ηγέτη της τον Βαγγέλη Τσεβανέδη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Γιάκης εκτέλεσε φάουλ, ο γκολκηπερ της ΑΕΛ, Ανδρέας Βάρελης, απομάκρυνε την μπάλα και ο Σουλιώτης με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα (1-0). Οι «κυανέρυθροι» της Θεσπρωτίας «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ στο 15ο λεπτό, αλλά το σουτ του Γκόλια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της κερκυραϊκής εστίας.

Με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορρόπησαν το παιχνίδι και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 27ο λεπτό ο Στέρεφ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Πάντο, αλλά ο πορτιέρο του Αστέρα έδιωξε με το στήθος.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι Κερκυραίοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα. Ο Μπάρκας δεν απομάκρυνε σωστά, ο Βαγγέλης Τσεβανέδης έγινε παραλήπτης της μπάλας και με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Πάντου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Λίγο μετά το ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ολική ανατροπή. Στο 52ο λεπτό ο Σαμουηλίδης με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τσεβανέδη, έκανε το 1-2 για τους Λευκιμμαίους. Στην συνέχεια, ο Αστέρας Παραποτάμου προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Βάρελη.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η Α.Ε Λευκίμμης «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Τσεβανέδη, ο οποίος σε μια αντεπίθεση της ομάδας του εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα του Αστέρα και «έγραψε» το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λευκίμμη παρέμεινε αήττητη στο Πρωτάθλημα, «μετρώντας» δυο νίκες εκτός έδρας και δυο ισοπαλίες εντός, ενώ με 8 βαθμούς πλασαρίστηκε στη 4η θέση της κατάταξης του 3ου Ομίλου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κώστας Νέος, έχοντας για βοηθούς του, τους Θανάση Κόλλια & Κώστα Λιόντο (ΕΠΣ Ηπείρου).

Αστέρας Παραποτάμου:Πάντος, Σουλιώτης, Διαμάντης, Μητσέλος Α., Μητσέλος Σ., Μπάρκας, Γιάκης (55΄Καλέσης), Κάσο (74΄Τζώρτζης), Παπανδρέου, Γκόλιας,, Γιαννακός.
ΑΕ Λευκίμμης: Βάρελης, Τσεβανέδης, Ηλίας, Θεοδωράκης (80΄Κομνηνάκης), Σαμουηλίδης, Βούλγαρης (85΄Βασιλάκης), Μπονέρης (64΄ Αναστασιάδης), Σεντεμέντες, Ρογκότης, Στέρεφ, Γαστεράτος (71΄Μυρίλλας )

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ & ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

21
Νοέμβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Βιργινία, Λεμονιά, Μαρία, Μάριος, Μάρω, Μαριώ, Μαριωρή, Μαρίκα, Μαριγώ, Μαριγούλα, Μαρούλα, Μαρίτσα, Μαριέττα, Μαρούσα, Μάρσια, Σουλτάνα, Σουλτάνης, Σούζυ, Σούζη, Σουλτανίτσα, Τάνια, Δέσποινα, Δεσποινούλα, Δέσπω, Δεσπούλα, Δεσποίνου, Δεσποίνω, Δεσποινιώ, Ντέπη, Πέπη, Ζέπω, Πιπίνα (πηγή : www.eortologio.gr)

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;