14/05/2018

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ήττα (23-17) του Φαίακα στην Πυλαία

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει μέσα στην Θεσσαλονίκη την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στην Premier Handball, έχασε η ανδρική ομάδα του Φαίακα, η οποία χθες Κυριακή (13/5) ηττήθηκε από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας με 6 γκολ διαφορά (23-17), στον δεύτερο Τελικό των play-offs του Βορείου Ομίλου της Α2' Εθνικής Κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το 45ο λεπτό, με τους Κερκυραίους να προηγούνται με 14-15. Αλλά από ‘κει και πέρα, άρχισε η... κατάρρευση! Οι γηπεδούχοι, με ένα απίστευτο σερί 8-0, προηγήθηκαν με 22-15 και κάπου εκεί κρίθηκε η έκβαση της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 2-3, 6-3, 7-5, 8-7, 9-9 (ημίχρονο), 9-11, 13-13, 15-15, 19-15, 22-15, 23-17 (τελικό).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι της κερκυραϊκής ομάδας.

Η Πυλαία, με αυτή της την επικράτηση, ισοφάρισε 1-1 στις νίκες και όλα πλέον θα ξεκαθαρίσουν στον τρίτο και τελευταίο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (19/5), στις 18:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Κέρκυρας. Πρόκειται για τον... Τελικό των Τελικών, καθώς ο νικητής θα ανακηρυχθεί Πρωταθλητής του Βορείου Ομίλου της Α2' και θα προβιβαστεί στα «μεγάλα σαλόνια» της ανδρικής χειροσφαίρισης.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ