21/06/2018

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 32 μετάλλια για τον Ναυσίθοο, στα Γιάννινα!

Το περασμένο Σάββατο (16/6) , διεξήχθησαν στα Γιάννενα οι Περιφερειακοί Κολυμβητικοί Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών και η τελευταία ημερίδα ορίων αγωνιστικής Κατηγορίας.

 

Στους αγώνες που ήταν προγραμματισμένοι να διεξαχθούν στο Ανοικτό Κολυμβητήριο της Άρτας, αλλά λόγω της κακοκαιρίας έγιναν τελικά στο Κλειστό κολυμβητήριο του Πανηπειρωτικού Εθνικού Σταδίου Ιωαννίνων, συμμετείχαν τρεις κολυμβητικοί όμιλοι από την Κέρκυρα:ο ΝΑΟ Ναυσίθοος, ο Νηρέας και ο ΝΑΟΚ,


Ο Ναυσίθοος πήρε μέρος με 44 κολυμβητές και κολυμβήτριες στις προαγωνιστικές κατηγορίες 9-10-11-12 ετών και δύο κολυμβήτριες (Αγγελική Σούλου & Χρυσάνθη Τόμπρου ), στην ημερίδα των ορίων και απέσπασε συνολικά 32 μετάλλια (7 χρυσά, 14 ασημένια & 11 χάλκινα). Την αποστολή συνόδευσαν οι προπονητές Κώστας Τόμπρος, Άντζελα Γάτσιου & Πόπη Ασπιώτη


Η ανακοίνωση του σωματείου έχει ως εξής:
«Άλλη μια αγωνιστική χρονιά έφτασε στο τέλος της με τον καλύτερο τρόπο αφού τα μικρά δελφίνια μαςς έκαναν υπερήφανους με την αγωνιστικότητα τους απέδειξαν ότι δούλεψαν σκληρά και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στις κούρσες τους( 7 χρυσά 14 αργυρά και 11 χάλκινα μετάλλια στους θερινούς αγώνες).που έγιναν στα Ιωάννινα το Σάββατο 16 Ιουνίου 2018 ενώ ήταν προγραμματισμένοι για την ΑΡΤΑ.


Με το τέλος των παραπάνω αγώνων στα Ιωάννινα όπου συμμετείχαν περίπου 350 αθλητές και αθλήτριες από την Περιφέρεια ολοκληρώθηκαν με επιτυχία και οι φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις για τις ηλικίες 9-10-11- και 12 ετών.
Μερικές από τις καλύτερες επιδόσεις στην Ελλάδα από την Μαρία Καβαλιερατου στα κορίτσια 11 ετών ,2 όρια για το Πανελλήνιο για την Χρυσάνθη Τόμπρου στα 50 ελεύθερο και 50 πεταλούδα,πολλά μετάλλια από τα περισσότερα παιδιά και καλές επιδόσεις από τους υπόλοιπους.

 

Ο Ναυσίθοος συμμετέχοντας με 44 αθλητές/τριες κατάφερε να κατακτήσει 7 χρυσά,14 αργυρά και 11 χάλκινα μετάλλια ενώ άλλες 16 φορές οι κολυμβητές μας βρέθηκαν στην 4η θέση. .Καταφέρνοντας έτσι για 22η συνεχόμενη χρονιά να κρατήσει ψηλά τη σημαία της Κέρκυρας στην Περιφέρεια
Στις Αγωνιστικές κατηγορίες οι Σούλου Αγγελική και Τόμπρου Χρυσάνθη εκπροσώπησαν το σύλλογο με την πρώτη (Σούλου) να χάνει το όριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα για λίγα μόλις εκατοστά ενώ η Τόμπρου κατάφερε να πιάσει τα όρια στα 50 ελεύθερο και 50 πεταλούδα


Αναλυτικά οι διακρίσεις του συλλόγου :

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ:
Τουρούκης Χρήστος(12 ετών):2 αργυρά στα 50(45.90) και 100 πρόσθιο (1.42.11)-
Καρδέλης Δημήτρης(12 ετών):1 αργυρό στα 800 ελεύθερο (13.21.40)-
Χρυσικοπούλου Ευήνα (12 ετών): 1 αργυρό στα 50 ύπτιο(40.59) -
Μητρόπουλος Γιώργος(12 ετών): 1 χρυσό στα 50 ύπτιο(41.21)-1 αργυρό στα 100 ύπτιο(1.30.80) και 1 χάλκινο στα 200 ύπτιο (3.12.54)
Κοντοσώρου Νικολέτα(12 ετών):1 αργυρό στα 100 ύπτιο(1.28.39) και 2 χάλκινα στα 50(41.75) και 200 ύπτιο(3.02.21)
Καβαλιεράτου Μαρία(11 ετών): 3 χρυσά στα 50(31.75) και 100 (1.12.43)ελεύθερο και 50 πεταλούδα (36.00)
Λαβράνος Γιάννης(11 ετών): 2 χάλκινα στα 200 ελεύθερο(2.51.68) και στα 50 πεταλούδα(41.22)
Μαζαράκης Γιώργος(9 ετών): 1 χρυσό στα 100 ελεύθερο(1.25.52) και 1 αργυρό στα 50 πρόσθιο(53.20)
Κούρτης Απόστολος(11 ετών): 1 αργυρό στα 100 ελεύθερο(1.27.72)
Μαζαράκη Κατερίνα (11 ετών): 1 χάλκινο στα 200 ελεύθερο (3.00.50)
Χονδρογιάννης Αναστάσιος (9 ετών): 2 χάλκινα στα 50(40.37) και 100 Ελεύθερο(1.32.12)
Τρούσας Αλέξανδρος(10 ετών): 1 χρυσό στα 50 ύπτιο(44.02)
Μοντσενίγος Χρήστος(10 ετών): 1 χάλκινο στα 50 πρόσθιο(52.80)


Από 2 αργυρά μετάλλια στις σκυταλοδρομίες 4Χ 50 ελεύθερο και 4Χ50 μικτή ομαδική αγόρια 9 ετών πήραν οι:
1. Κλίτς Αλέξανδρος
2. Μαζαράκης Γιώργος
3. Καβαλιεράτος Κων/νος
4. Χονδρογιάννης Αναστάσιος
1 χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50 Μικτή Ομαδική για τα κορίτσια 9 ετών με τις:
1. Γκερέκου Κατερίνα
2. Τσιμπούλη Έλενα
3. Παππά Σταυρούλα
4. Δόνου Αλεξάνδρα

 

1 χρυσό και 1 αργυρό μετάλλιο για τις σκυτάλες 4Χ50 ελεύθερο και 4Χ50 Μικτή Ομαδική για τα αγόρια 10 ετών με τους:
1. Μάζη Χρήστο(Κουρή Αλέξανδρο Μ.Ο.)».
2. Μοντσενίγο Χρήστο
3. Παπαδόπουλο Κων/νο
4. Τρούσα Αλέξανδρο
2 αργυρά μετάλλια για τις σκυταλοδρομίες 4Χ100 Ελεύθερο και 4Χ100 Μικτή Ομαδική για τα αγόρια 11 ετών με τους :
1. Κούρτη Απόστολο
2. Σούλο Ανδρέα(Μάζης Ανάστασης ελ)
3. Λαβράνο Γιάννη
4. Μπουργουτζη Στάθη


2 αργυρά μετάλλια για τις σκυταλοδρομίες 4Χ100 Ελεύθερο και 4Χ100 Μικτή Ομαδική για τα αγόρια 12 ετών με τους :
1. Μητρόπουλο Γιώργο
2. Τουρούκη Χρήστο
3. Λέσση Κων/νο
4. Καρδέλη Δημήτρη


Στις Αγωνιστικές κατηγορίες οι Σούλου Αγγελική και Τόμπρου Χρυσάνθη εκπροσώπησαν το σύλλογο με την πρώτη (Σούλου) να χάνει το όριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα για λίγα μόλις εκατοστά ενώ η Τόμπρου όμως έχει ήδη ένα όριο .


Αρκετά καλές επιδόσεις αλλά και εμπειρίες απέκτησαν στην πρώτη συμμετοχή τους στους θερινούς αγώνες οι: Μεταλληνός Στάθης, Μάνθος Δημήτρης, Κωνσταντόπουλος Πέτρος, Πατέλης Χρήστος, Νάκας Στέφανος-Κων/νος και Γιώργος, Χονδρογιάννη Γεωργία, Μπαλάσκα Ραφαέλα, Παγιάτη Γεωργία, Παίζη Αλεξάνδρα, Μουζακίτη Αγγελική ενώ με βελτίωση στα αγωνίσματά τους παρουσιάστηκαν οι Κοσκινάς Κων/νος, Μοναστηριώτης Νικόλας, Βλαχόπουλος Ορέστης, Μάστορα αγγελική, Σικελιανού Λαβινία.


Για μια ακόμη φορά ο σύλλογος νοιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει όλους του γονείς που συνεχίζουν να εμπιστεύονται τα παιδιά τους στους έμπειρους και καταξιωμένους προπονητές της ομάδας(Σούλου Ο , Γάτσιου Α, Ασπιώτη Πόπη,Καρύδη Ηλιάνα και Μιχαλοπούλου Σοφία) και να συγχαίρει τους αθλητές για την αγωνιστικότητα και ομαδικότητα που επιδεικνύουν όλη την χρονιά..
Αρχηγός αποστολής ήταν ο κ. Τόμπρος Κων/νος».

 

 

 



Corfu Corner Radio

Κυριακή
23
Σεπτέμβριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Ιρις, Ιριδα, Ξανθίππη, Ξανθή, Ξανθούλα (www.xanthippi.gr), Ξάνθιππος, Πολυξένη, Ξένη, Ξένια, Ραΐς, Ραΐδα (πηγή : www.eortologio.gr)

Αθλητικές εφημερίδες

Πολιτικές εφημερίδες

Καιρός και πρόγνωση για κάθε περιοχή
 Δημοσκόπηση
Ποια ομάδα κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1΄Κατηγορία;
Θιναλιακός
Αστέρας Πετριτή
ΟΦΑΜ
Άλλη ομάδα
Συνεργαζόμενα sites
powered by 2pWeb