14/11/2018

Στους «8» του Κυπέλλου ο Μέγας Αλέξανδρος, 3-2 την ΑΕ Φαιάκων

Ο Μέγας Αλέξανδρος πέτυχε την πρόκρισή του στα Προημιτελικά του Κυπέλλου Της ΕΠΣ Κέρκυρας, νικώντας εκτός έδρας την ΑΕ Φαιάκων με 3-2, σε μια αναμέτρηση επιπέδου Α' Κατηγορίας.

Ο αγώνας έγινε σήμερα Τετάρτη (14/11), στο Δημοτικό γήπεδο Παλαιοκαστριτών, στο Σκριπερό, για την Γ' Φάση του Βορείου Ομίλου, με τους φιλοξενούμενους του Δημήτρη Πανδή να είναι πολύ ανώτεροι και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, αλλά να κερδίζουν στις καθυστερήσεις.

Ο Μέγας Αλέξανδρος προηγήθηκε νωρίς με 0-2, καθώς με δύο ασίστ του Ευτύχη Βλαχόπουλου, ο Αλέξανδρος Σαμοϊλης με κεφαλιά στο 5' και ο Γιώργος Κόντης με πλασέ στο 15', έδωσαν σαφές προβάδισμα στον «Βασιλιά». Οι γηπεδούχοι του Αντώνη Κορακιανίτη μείωσαν στο 38', όταν έπειτα από λάθος του Γιώργου Κόντη, ο Ντίνος Μαυρωνάς βρέθηκε σε θεση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Βασίλη Μάνδυλα και με πλασέ έκανε το 1-2, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 65' η ΑΕ Φαιάκων έφτασε στην ισοφάριση, καθώς ο Νίκος Καζιάνης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (2-2). Στο 85' ο Μέγας Αλέξανδρος είχε κάθετο δοκάρι, σε σουτ του Γεράσιμου Μαζαράκη μέσα από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν ενδιαφέρονταν για τη νίκη και την πρόκριση, κάνοντας μάλιστα πέναλτι στο 92', στο οποίο ευστόχησε ο Γεράσιμος Μαζαράκης, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3 για τους φιλοξενούμενους.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Νικόδημος Καββαδίας.