20/10/2019

Οι… Γιώργηδες των Αυλιωτών «γάζωσαν» τις Λιαπάδες!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Οδυσσέας Αυλιωτών «σκόρπισε» εντός έδρας με 5-0 τον Ασυέρα Λιαπάδων, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας, έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες.

Η ομάδα του Κώστα Αυλωνίτη, παρότι είχε πολλούς πιτσιρικάδες ποδοσφαιριστές στην σύνθεσή της και παρόλο που απουσίαζε ο «κανονιέρης» της, ο Γιώργος Κυριζάκης (τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο, στο ματς με την Ολυμπιάδα Καρουσάδων), εν τούτοις ήταν... καταιγιστική στα πρώτα 35 λεπτά, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ της, με σκόρερ μάλιστα τρεις... Γιώργηδες (!!!), ενώ στο πρώτο μέρος απώλεσε και πολλές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Μποζίκη, ο οποίος «βρήκε δίχτυα» τρεις φορές, κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Η αναμέτρηση διεξήχθη χθες Σάββατο (19/10), στο Δημοτικό γήπεδο Αυλιωτών, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής. Στο 1ο λεπτό, ο Γιώργος Κριεζής βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό (2') ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Οι Αυλιωτινοί διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 5', όταν ο Γιώργος Μποζίκης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Γιώργος Κριεζής.

Οι παίκτες του Οδυσσέα συνέχισαν να... πολιορκούν τα αντίπαλα καρέ, με την μεσοαμυντική ζώνη των φιλοξενουμένων να... πελαγοδρομεί! Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 15' ο 16χρονος Γιώργος Λούβρος «έγραψε» το 3-0, με θαυμάσιο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν τους Λιαπαδίτες και στο 25' έγινε το 4-0, με σουτ του Γιώργου Μποζίκη, επίσης έξω από την περιοχή. Στο 33' ο Κριεζής έβγαλε ασίστ στον Μποζίκη, που βρέθηκε... κατάφατσα με τον πορτιέρο του Αστέρα και με κοντινό πλασέ πέτυχε το 5-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο σπουδαίος Λιαπαδίτης μεσοεπιθετικός έκανε χατ-τρικ.

Κάπου εκεί, οι Αυλιωτινοί «τράβηξαν χειρόφρενο», προφανώς επειδή δεν θέλησαν να ταπεινώσουν και να διασύρουν την ομάδα του Στάθη Φάλκου, που βρέθηκε σε τραγική μέρα. Στην επανάληψη, έγινε ένα διαδικαστικό παιχνίδι, ένα... χαλαρό και φιλικό ματς, δίχως κάτι το αξιοσημείωτο. Έτσι, όλοι έφυγαν... ευχαριστημένοι από το γήπεδο!

«Άρχοντας» του αγώνα ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι την αναμέτρηση παρακολούθησαν τόσο ο νεοπροσληφθείς τεχνικός διευθυντής του Οδυσσέα, Τάσος Βενέτης, όσο και ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Κέρκυρας (και τεχνικός της Ολυμπιάδας Καρουσάδων), Γιάννης Χονδρογιάννης.