23/10/2021

Έκαναν… σεφτέ οι Νυμφές, 2-2 στους Παξούς

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν ο ΑΟ Παξών και Αχιλλέας Νυμφών, σε αγώνα που διεξήχθη σήμερα Σάββατο (23/10) το μεσημέρι, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Παξών, με τους «κυανέρυθρους» του Κώστα Χριστοφοράκη να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στην διοργάνωση, παρόλο που από πολύ νωρίς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι του Γιώργου Ντελή είχαν κάποιες καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή την φορά δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη όπως στα προηγούμενα ματς, ενώ φάνηκε να τους επηρέασε αρνητικά το γεγονός ότι μέσα σε διάστημα 7 ημερών έδωσαν τρεις αγώνες, σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Όλα τα τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στα πρώτα 40 λεπτά. Οι Παξινοί προηγήθηκαν μόλις στο 2', με αυτογκόλ του 16χρονου ποδοσφαιριστή των Νυμφιωτών, Κώστα Βεδουρά (γιος του τέως Προέδρου του σωματείου, Σπύρου Βεδουρά), ο οποίος άθελά του έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνει έτσι το 1-0. Στο 9' ο Ελιάν Φασλία, με σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 2-0 για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Αχιλλέας αντέδρασε και στο 30' ο Αλέξανδρος Κωστελέτος, με ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή, μείωσε σε 2-1, για να έρθει στο 38' ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Καλούδης να «γράψει» με κεφαλιά το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Παξοί έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη τρίτου γκολ, που θα τους χάριζε το «τρίποντο», όταν ο Ελιάν Φασλία στο 41' και ο Άνι Μπραχιμάι στο 80', «σημάδεψαν» το οριζόντιο και το κάθετο δοκάρι αντίστοιχα της εστίας του Αχιλλέα.

Στο παιχνίδι σφύριξε ο Κώστας Γιούργας , έχοντας για βοηθούς του τους Σπύρο Μερκούρη και Γιώργο Γεωργοτά.