19/06/2017

ΠΟΛΟ: Άδικος αποκλεισμός του ΝΑΟΚ στην Πάτρα

Η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του ΝΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει στην Τελική Φάση των play off ανόδου από τη Β΄Εθνική Κατηγορία στην Α2΄.Το συγκρότημα του Σπύρου Καρδόνα, συμμετείχε στη Β΄Φάση του Πρωταθλήματος, μετέχοντας στον Γ΄ Όμιλο μαζί με την Επειό Ίλιδας, τον Νηρέα Πατρών, τον ΝΟ Καλαμάτας και τον ΝΟ Λάρισας.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο «Πέπανος» Πατρών και άρχισαν την περασμένη Παρασκευή (16/6), ενώ ολοκληρώθηκαν χθες Κυριακή (18/6),
Η κερκυραϊκή ομάδα, με απολογισμό δύο νίκες και δύο ήττες, κατετάγη τρίτη στην ειδική βαθμολογία και αποκλείστηκε από την Γ΄ και Τελική Φάση των αγώνων, που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 14 -16 Ιουλίου.

Παρόλο που ο ΝΑΟΚ το Σάββατο ξεκίνησε εξαιρετικά, πετυχαίνοντας δύο νίκες (το πρωί επί του ΝΟ Καλαμάτας με 9-2 και το απόγευμα επί του Επειού Ίλιδας με 12-8) τον, ωστόσο το πρωί της Κυριακής το σκηνικό άλλαξε! Οι «Φαίακες», στο παιχνίδι με τον γηπεδούχο Νηρέα Πατρών, έπεσαν θύματα « σφαγιαστικής» διαιτησίας, στην τέταρτη περίοδο, με συνέπεια να χάσουν 9-7, παρότι μέχρι και την τρίτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 5-7. Ενώ, λοιπόν, οι Κερκυραίοι είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων και έλεγχαν το ματς, οι ρέφερι έδωσαν αποβολές σε παίχτες της ομάδας, η οποία κατά συνέπεια στερήθηκε σημαντικούς πολίστες στην 4η περίοδο και να δεχτεί ένα επί μέρους σκορ 4-0.

Το τελευταίο παιχνίδι στην εν λόγω διοργάνωση, ο ΝΑΟΚ το έδωσε το απόγευμα της ίδιας μέρας με αντίπαλο τον ΝΟ Λάρισας, με την κερκυραϊκή ομάδα -όντας αποδεκατισμένη- να γνωρίζει την ήττα με σκορ 8-5.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι από τον Γ όμιλο προκρίθηκαν στην επόμενη Φάση οι Νηρέας Πατρών και ΝΟ Λάρισας. Οσον αφορά τους «Φαίακες», έχουν κερδίσει την παραμονή τους στη Β΄ Εθνική του ανδρικού πόλο, όπου θα αγωνίστουν και τη νέα σαιζόν 2017-18.

Η αποστολή του ΝΑΟΚ, απαρτίζονταν από τους παρακάτω αθλητές: Χ.Πολίτης, Χ. Βραχλιώτης, Γ. Κοράκης, Χ. Χάνδανος, Κ. Παππάς, Σ. Αρμένης, Γ. Κοσκινάς, Ι. Νάτσης, Ζ. Γιαννακούρης, Π. Κούρκουλος & B. Γιαννιώτης.

Κείμενο:ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ

25
Φεβρουάριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Κυριακή της Ορθοδοξίας, Λωξάνδρα, Λωξάντρα, Ρηγίνος, Ρηγίνη, Ρηγίνα, Ρεγίνα, Ρεγγίνα, Ρήγας, Ρήγισσα, Ρηγούλα, Ρηγίλη, Ρήγω, Ρήγος, Ρωξάνη, Ρωξάνα, Ταράσιος, Ταράσης, Ταρσή, Ταρσώ, Ταρασία, Ταρσίτσα, Ορθοδόξης, Δόξης, Δοξάκης, Ορθοδοξία, Δόξα, Ορθούλα, Αξια, Αξιος (πηγή : www.eortologio.gr)

Ποιός κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1’ Κατηγορία της ΕΠΣ Κέρκυρας;