19/06/2017

ΠΟΛΟ: Άδικος αποκλεισμός του ΝΑΟΚ στην Πάτρα

Η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του ΝΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει στην Τελική Φάση των play off ανόδου από τη Β΄Εθνική Κατηγορία στην Α2΄.Το συγκρότημα του Σπύρου Καρδόνα, συμμετείχε στη Β΄Φάση του Πρωταθλήματος, μετέχοντας στον Γ΄ Όμιλο μαζί με την Επειό Ίλιδας, τον Νηρέα Πατρών, τον ΝΟ Καλαμάτας και τον ΝΟ Λάρισας.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο «Πέπανος» Πατρών και άρχισαν την περασμένη Παρασκευή (16/6), ενώ ολοκληρώθηκαν χθες Κυριακή (18/6),
Η κερκυραϊκή ομάδα, με απολογισμό δύο νίκες και δύο ήττες, κατετάγη τρίτη στην ειδική βαθμολογία και αποκλείστηκε από την Γ΄ και Τελική Φάση των αγώνων, που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 14 -16 Ιουλίου.

Παρόλο που ο ΝΑΟΚ το Σάββατο ξεκίνησε εξαιρετικά, πετυχαίνοντας δύο νίκες (το πρωί επί του ΝΟ Καλαμάτας με 9-2 και το απόγευμα επί του Επειού Ίλιδας με 12-8) τον, ωστόσο το πρωί της Κυριακής το σκηνικό άλλαξε! Οι «Φαίακες», στο παιχνίδι με τον γηπεδούχο Νηρέα Πατρών, έπεσαν θύματα « σφαγιαστικής» διαιτησίας, στην τέταρτη περίοδο, με συνέπεια να χάσουν 9-7, παρότι μέχρι και την τρίτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με 5-7. Ενώ, λοιπόν, οι Κερκυραίοι είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων και έλεγχαν το ματς, οι ρέφερι έδωσαν αποβολές σε παίχτες της ομάδας, η οποία κατά συνέπεια στερήθηκε σημαντικούς πολίστες στην 4η περίοδο και να δεχτεί ένα επί μέρους σκορ 4-0.

Το τελευταίο παιχνίδι στην εν λόγω διοργάνωση, ο ΝΑΟΚ το έδωσε το απόγευμα της ίδιας μέρας με αντίπαλο τον ΝΟ Λάρισας, με την κερκυραϊκή ομάδα -όντας αποδεκατισμένη- να γνωρίζει την ήττα με σκορ 8-5.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι από τον Γ όμιλο προκρίθηκαν στην επόμενη Φάση οι Νηρέας Πατρών και ΝΟ Λάρισας. Οσον αφορά τους «Φαίακες», έχουν κερδίσει την παραμονή τους στη Β΄ Εθνική του ανδρικού πόλο, όπου θα αγωνίστουν και τη νέα σαιζόν 2017-18.

Η αποστολή του ΝΑΟΚ, απαρτίζονταν από τους παρακάτω αθλητές: Χ.Πολίτης, Χ. Βραχλιώτης, Γ. Κοράκης, Χ. Χάνδανος, Κ. Παππάς, Σ. Αρμένης, Γ. Κοσκινάς, Ι. Νάτσης, Ζ. Γιαννακούρης, Π. Κούρκουλος & B. Γιαννιώτης.

Κείμενο:ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ