29/05/2017

Ο Όλυμπος/Θύελλα Πρωταθλητής (και) στο Προπαιδικό!

Την κατάκτηση του τίτλου και στο Προπαιδικό Πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Όλυμπος/Θύελλα. Το «συγκρότημα» του Ζαχαρία Ψαρρά νίκησε στα πέναλτις τον Ορφέα Κανονιού του Σπύρου Βλάσση και... σήκωσε την κούπα!

Χθες Κυριακή (28/5) διεξήχθησαν στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού οι Τελικοί Αγώνες της Προπαιδικής Κατηγορίας. Στον Μεγάλο Τελικό αναμετρήθηκαν ο Ορφέας (τυπικά γηπεδούχος) και ο Όλυμπος/Θύελλα. Έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο στην κανονική του διάρκεια (δύο ημίωρα ημίχρονα) τελείωσε ισόπαλο με σκορ 1-1. Η ομάδα του Ψαρρά προηγήθηκε 0-1 με γκολ του Σπύρου Βλαχόπουλου, ενώ εκείνη του Βλάσση ισοφάρισε με απευθείας κόρνερ του Γιάννη Λευτεριώτη.

Το σκορ δεν άλλαξε στην 15λεπτη παράταση, γι' αυτό και το ματς οδηγήθηκε στην... ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτις. Είχαμε κι εδώ ντέρμπι! Μετά από συνολικά 14 εκτελέσεις (7 για κάθε ομάδα), ο μεν Ορφέας αστόχησε στις τρεις και ο δε Όλυμπος/Θύελλα στις δύο, με τον δεύτερο να επικρατεί με 5-4 και να ανακηρύσσεται Πρωταθλητής για την ποδοσφαιρική περίοδο 2016-2017.

Υπενθυμίζουμε ότι μία εβδομάδα νωρίτερα, το Σάββατο 20/5, το Πρωτάθλημα είχε κατακτήσει και η παιδική ομάδα του Ολύμπου/Θύελλας, κερδίζονττας με 3-1 τον ΑΟ Παξών.

Όσον αφορά τον Μικρό Τελικό του Προπαιδικού, η Λευκίμμη του Μπάμπη Κοκκινίδη νίκησε με σκορ 3-2 την Κασσιώπη/Ολυμπιακό του Βαγγέλη Καρπατσέλη και κατέλαβε την 3η θέση της διοργάνωσης.

Μεγάλος Τελικός (για τις θέσεις 1 & 2):
ΑΓΣ Ορφέας Κανονιού - ΑΠΣ Όλυμπος/ΑΠΣ Θύελλα 4-5 στα πέν. (1-1 καν.αγ. & παράτ.)

2017

Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;