Πύρρειος πρόκριση για Περιβόλι, 5-4 στα πέναλτι τον Όλυμπο - CorfuCorner.gr
29/11/2018

Πύρρειος πρόκριση για Περιβόλι, 5-4 στα πέναλτι τον Όλυμπο

Παρότι την Αναγέννηση Περιβολίου και τον Όλυμπο τους χωρίζει μία Κατηγορία, εν τούτοις οι Περιβολιάτες τα... βρήκαν πολύ σκούρα απέναντι στον πρωτοπόρο της Α' ΕΠΣΚ (που είχε σημαντικές ελλείψεις), νικώντας τον στη διαδικασία των πέναλτις.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε χθες  Τετάρτη (28/11), στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίου, στα πλαίσια της Γ' Φάσης του τοπικού Κυπέλλου (Νότιος Όμιλος) Στην κανονική της διάρκεια και στην παράταση, η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 2-2, με τους γηπεδούχους του Γιάννη Κουρή να είναι πιο εύστοχοι στη... ρώσικη ρουλέτα (5-4) και να περνούν στα Προημιτελικά της διοργάνωσης..

Οι Ολύμπιοι των Θανάση Μαρτίνου και Κώστα Μάμαλου, κυριολεκτικά... αυτοκτόνησαν, διότι προηγήθηκαν με 0-2 στο σκορ, διότι ισοφαρίστηκαν στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων και διότι στα πέναλτις απώλεσαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν εκείνοι την πρόκριση, καθότι οι Περιβολιάτες έχασαν πρώτοι το ένα.

Σε ένα παιχνίδι όπου διαιτητής ήταν ο Κώστας Γιούργας, με βοηθούς τους Θεοχάρη Σκορδίλη και Νίκο Βραδή, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Περιβολίου, αφού μόλις στο 1' ο Σάκης Κούδας, με ωραία εκτέλεση φάουλ, έκανε το 0-1. Η Αναγέννηση προσπάθησε να «απαντήσει» και στο 4' ο Θεόδωρος Μίαρης παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάις.

Ο Όλυμπος διπλασίασε τα τέρματά του στο 39', με κεφαλιά του Δημήτρη Μωραϊτη, μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Κούδα. Το 0-2 ήταμ το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι Περιβολιάτες πίεσαν στην επανάληψη και κατόρθωσαν στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 73' ο Μαραβελάκης έβγαλε τη σέντρα και ο Γιάννης Μίτσουλης μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα Βάις. Στην φάση αυτή, ο σκορερ των γηπεδούχων τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Στο 82' οι Ολύμπιοι ζήτησαν πέναλτι (και με το δίκιο τους), για χέρι αντιπάλου αμυντικού μέσα στην περιοχή. Και φτάνουμε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων (98'), όταν ο νεοεισελθών Κώστας Μίαρης, μέσα σε σύγχυση, «έγραψε» από κοντά το 2-2.

Να σημειωθεί ότι σ' αυτό το χρονικό σημείο τραυματίστηκε ο διαιτητής Κώστας Γιούργας και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Η παράταση καθυστέρησε 25 λεπτά να ξεκινήσει, με τον πρώτο βοηθό, Θεοχάρη Σκορδίλη, να αναλαμβάνει καθήκοντα διαιτητή, ενώ την θέση του, ως πρώτος λάινσμαν, πήρε ο ρέφερι Πέτρος Νικόπουλος, που έτυχε να βρίσκεται στο γήπεδο.

Στο επιπρόσθετο 30λεπτο, το σκορ δεν άλλαξε, ενώ στα πέναλτις επικράτησε η Αναγέννηση, με τον πορτιέρο Σπύρο Σμοϊλη να αποκρούει τα δύο τελευταία χτυπήματα των παικτών του Ολύμπου.