Παραμένει στην Α1’ ο Αχιλλέας, 3-0 την ολυμπιάδα - CorfuCorner.gr
25/04/2019

Παραμένει στην Α1’ ο Αχιλλέας, 3-0 την ολυμπιάδα

Επικρατώντας εντός έδρας της Ολυμπιάδας Καρουσάδων με το εμφατικό 3-0, στο ντέρμπι του βορρά, ο Αχιλλέας Νυμφών πέτυχε την παραμονή του στα «μεγάλα σαλόνια» του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της Κέρκυρας.

Ο αγώνας έγινε χθες Μ. Τετάρτη (24/4), στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών, ατα πλαίσια της Α' Φάσης των play out της Α1' Κατηγορίας. Ήταν η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων, καθώς -υπενθυμίζουμε- στο πρώτο παιχνίδι, την περασμένη Κυριακή, τα «συγκροτήματα» των Άκη Πανδή και Στάθη Μπαντούνου είχαν αναδειχθεί ισόπαλα με 1-1.

Στο χθεσινό ματς, οι Νυμφιώτες έδειξαν από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις τους, αφού στο 5ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Αλεξάντερ Μπάρντι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων. Εν τέλει, το σκορ άνοιξε στο 24', με κεφαλιά του Φίλιππου Παναγιωτίδη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Με το 1-0, έκλεισε το πρώτο 45λεπτο.

Ο Αχιλλέας στο 71' έθεσε γερές βάσεις για τη νίκη του, καθώς σ' εκείνο το χρονικό σημείο διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Γιώργο Μπάγια να κάνει τη σέντρα και τον Δημήτρη Τζουρμανά να «γράφει» το 2-0 με κεφαλιά. Το... κερασάκι στην τούρτα, τοποθετήθηκε στο 90', με σουτ του Φίλιππου Παναγιωτίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον παίκτη των γηπεδούχων να διαμορφώνει το τελικό 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος.

Η Ολυμπιάδα, που ήταν η ηττημένη του ζευγαριού, οδηγείται στη Β' Φάση των μπαράζ παραμονής, όπου τα τεθεί αντιμέτωπη, σε ένα ή δύο εντός έδρας ματς, με τη Βολίδα Κάτω Γαρούνα, η οποία στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος είχε καταταγεί στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ... Από το ανδρικό Κομμωτήριο του ΒΑΣΙΛΗ ΣΠΑΤΟΥΛΑ, για μοντέρνα και κλασσικά κουρέματα. Βρίσκεται στην οδό Μητροπολίτου Μεθοδίου, στον αριθμό 15.
Τηλέφωνο: 26610-40550.

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ... Το Αθλητικό Κέντρο «ΒΛΑΣΣΗ» και η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Α.Γ.Σ ΟΡΦΕΑΣ. Διαθέτει γήπεδα 6Χ6, 8Χ8 και 11Χ11, καθώς και Ακαδημία για ηλικίες από 5 έως 16 ετών. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 26610-46792 & 6932871892.