Ήττα (3-0) του ΟΦΑΜ στην Λευκάδα - CorfuCorner.gr
28/04/2021

Ήττα (3-0) του ΟΦΑΜ στην Λευκάδα

Η κόπωση τόσο από τους απανωτούς αγώνες (τέσσερεις μέσα σε μόλις έντεκα μέρες), όσο και από το αυθημερόν ταξίδι στην Λευκάδα, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ήττα του ΟΦΑΜ από τον Τηλυκράτη με το ευρύ 3-0.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σήμερα Μεγάλη Τετάρτη (28/4), στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας, στα πλαίσια της εμβόλιμης 7ης αγωνιστικής που 5ου Ομίλου της Γ' εθνικής, με τους «λευκοκυανέρυθρους» του Σάββα Σιδερόπουλου να χάνουν για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις μέρες, δίχως και τώρα να σκοράρουν, όπως συνέβη και στο κυριακάτικο ντέρμπι με την ΑΕ Λευκίμμης.

Οι Λευκαδίτες του Γιάννη Νταλακούρα απέκτησαν το προβάδισμα στο 29ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φέτση. Η «εσχάτη των ποινών» δόθηκε για μαρκάσρισμα του Κώστα Γραικού σε αντίπαλο επιτιθέμενο, με την ομάδα του Αγίου Ματθαίου να αμφισβητεί την υπόδειξη του διαιτητή.

Στο 40' οι γηεδούχοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν σε σουτ του Γραμματικόπουλου, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηλία Σκάρπου. Ωστόσο, ο επιθετικός του Τηλυκράτη στο 44' ήταν πιο... εύστοχος, πετυχαίνοντας με διαγώνιο σουτ το 2-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στις αρχές της επανάληψης ο ΟΦΑΜ προσπάθησε να απειλήσει τους Λευκαδίτες, ώστε με ένα γκολ να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι, δίχως όμως να τα καταφέρει. Στο 51' η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι αμυντικού του Τηλυκράτη και οι Κερκυραίοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με τον ρέφερι ωστόσο να μην το καταλογίζει..

Την... χαριστική βολή στους Αγιομαθίτες, την έδωσε ο Βακράκος στο 58ο λεπτό, «γράφοντας» το 3-0 υπέρ του «συγκροτήματος» του Νταλακούρα, το οποίο πήρε μια επιβλητική νίκη στη νησιωτική «μονομαχία» και μείωσε στον έναν πόντο την απόστασή του από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο «άρχοντας» του αγώνα, Σπύρος Καζανάς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) άφησε με παράπονα την κερκυραϊκή ομάδα. Βοηθοί του διατέλεσαν οι συντοπίτες του, Παναγιώτης Βασιλόπουλος & Γιώργος Γαλανόπουλος.

Τηλυκράτης Λευκάδας (Γιάννης Νταλακούρας): Λέτσο, Μπαρούτας, Ντόβας, Κούσας, Τσελάι, Μανακίτσας, Βακράκος, Φέτσης, Περιστέρης, Κυπαρίσσης, Καταγής.

ΟΦΑΜ (Σάββας Σιδερόπουλος): Σκάρπος, Ταμπάκου, Κατελούζος, Ζώχιος, Κ. Γραικός, Βλάχος, Σκολαρίκης, Σπ. Σπίνουλας, Ι. Γραικός, Γωνιάδης, Γ. Γραικός. Έπαιξαν και οι: Ν. Σπίνουλας, Μαράτζας, Αλ. Γραικός, Σούκερας, Παππάς

• Θερμές ευχές για χαρούμενη Ανάσταση και καλό Πάσχα από το Ανδρικό Κομμωτήριο του ΒΑΣΙΛΗ ΣΠΑΤΟΥΛΑ. Για μοντέρνα και κλασσικά κουρέματα. Βρίσκεται στην οδό Μητροπολίτου Μεθοδίου, στον αριθμό 15.
Τηλέφωνο: 26610-40550.

•Το Αθλητικό Κέντρο «ΒΛΑΣΣΗ» και η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Α.Γ.Σ ΟΡΦΕΑΣ εύχονται μια πραγματική Ανάσταση σε όλους και ένα Πάσχα χαρούμενο και ευτυχισμένο . Διαθέτει γήπεδα 6Χ6, 8Χ8 και 11Χ11, καθώς και Ακαδημία για ηλικίες από 5 έως 16 ετών. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 26610-46792 & 6932871892.